پدرو مادر ایده آل باشید.

کلینیک انواع خدمات مشاوره خانواده، مشاره ازدواج، زوج درمانی، زناشویی، کودک و نوجوان، فرزندپروری

پدرو مادر ایده آل باشید.

۱۰۳ بازديد

والدین ایده آل چه ویژگی هایی دارند؟ پدر و مادر بودن بدون شک یکی از چالش برانگیزترین کارها بوده است. اگر کسی به شما بگوید که به راحتی می توان بچه ها را وادار به خوردن کرد تا یکی رژیم غذایی متعادل و فعال داشته باشند باید بگویم که آن ها شوخی می کنند! اما بهتر است بدانید لازم نیست در همه ی موارد آن چه شما به عنوان والدین می گویید تحقق پیدا کند تا والدین ایده آلی باشید. وظیفه والدین در حقیقت این است که به فرزندان خود کمک کنند سبک زندگی مناسب و سالمی داشته باشند.


آرزوهای والدین

همه والدین بهترین ها را برای فرزندانشان می خواهند. تمایل دارند آن ها سالم باشند، فعال و پرانرژی باشند درمدرسه عملکرد خوبی داشته باشند، امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارند درآینده شغل خوبی داشته باشند و در تمام عمر دوستان وفادار داشته باشند. یک مادر باردار تصور می کند با مطالعاتی که داشته کاملا آماده فرزندپروری است اما بدانید هیچ چیز نمی تواند شما را برای پدرمادر شدن آماده کند جز حضور کودکتان.
کودکان می توانند بر والدینشان فشار وارد کنند تا محدودیت های اعمال شده، احساسات و عقل والدین را به چالش بکشند. همزمان با بزرگ شدنشان مشکلات و نگرانی هایشان نیز بزرگ تر خواهد شد. اما با تمام این ها یک چیز مسلم است و آن این است که مهم نیست فرزندان چطور و چقدر به شما فشار می آورند.
اجازه دهید در این مقاله با شما بگویم والد ایده آل بودن یعنی چه؟ اگر در یک کلام بتوان آن را توضیح داد؛ والد ایده آل بودن یعنی ایجاد یک تعادل در خانه طوری که فرزندان در آن و با شما  احساس راحتی داشته باشند. در یک کلام والدینی ایده آل هستند که در تربیت فرزندان موفق بهتر عمل کنند.  

 والدین ایده آل چه ویژگی هایی دارند؟

 

1-سبک های فرزندپروری والدین ایده آل

فرزندپروری سخت ترین اما باارزش ترین شغل شناخته شده برای بشر است اما اغلب به آن به شکلی که لازمه ی آن است آموزش یا پاداش سریعی به آن داده نمی شود اما پاداش شما در حقیقت رشد فرزند شما، قد کشیدن و عاقل شدنش، تشکیل زندگی دادن او و یک فرد موفق و سالم برای جامعه اش شدن او است. 
برای این که والد ایده آل برای فرزندتان باشید نیاز به این نیست که تمام اختیارات خودش، خودتان، خانه ودیگر اعضا را به دست او بسپارید. ابدا؛ چرا که با این کار او را تبدیل به یک موجود خودکامه و مستبد می سازید.
از طرفی لازم نیست عرصه را زیادی به او تنگ کنید که دقیقا از او انسانی بسازید که در ذهن خودتان فکر می کنید تنها باید چنان لباسی که شما صلاح می دانید برتن او شود تا او به یک انسان حرف گوش کن موفق تبدیل شود. چرا که در این صورت قدرت اختیار او را از او گرفته و او را تبدیل به یک موجود از کارافتاده کرده اید، پرنده ای که بال هایش را قیچی کرده اید و اگر روزی شما درکنارش نباشید قدرت زیستن در این جامعه ی سخت را نخواهدداشت.

سبک فرزند پروری مقتدرانه

والد ایده آل یعنی یک سبک مقتدارنه برای فرزندپروری خود داشته باشید. در فرزندپروری مقتدرانه، تصمیم آخر را والدین می گیرند اما اجازه می دهند فرزندشان نیز نظر خود را بگوید، گزینه ها را سه نفری بررسی می کنند و درنهایت با هم فکری هم به تصمیمی می رسند که برای فرزند خوب باشد. طوری که اول و آخر همان شود که در ذهن والدینشان است البته در مسائل مهم زندگی.
مثلا این که فرزند نوجوان شما بخواهد هر شب هفته تا ساعات دیروقت از خانه بیرون باشد، به صرف این که دیگر بزرگ شده است نمی توانید به او اجازه دهید تمام روزهای هفته به همین منوال رفتار کند. اما می توانید بسته به جنسیت او با توجه به فضای جامعه ی ایران، و خطراتی که دارد، گزینه ها را روی میز گذاشته و با هم فکری خودش تنها یک شب در هفته را به او اجازه بیرون رفتن بدهید آن هم درست راس ساعت مقرری در خانه باشد. 
در فرزندپروری مقتدرانه شما یک والد ایده آل خواهید بود چرا که هم بال های فرزندتان را نچیده اید و گذاشته اید او تا حدی در تصمیم گرفته شده دخیل باشد که هم احساس باارزش بودن و آزادی داشته باشد و هم یاد بگیرد اصلا تصمیم گیری یعنی چه، هرتصمیمی چه مزایایی و چه تبعاتی دارد. از طرفی شما به عنوان والدین توانسته اید بهترین تصمیم را برای فرزندتان بگیرید که او را از گزند حوادث و ناملایماتی که در جامعه است و هنوز فرزندتان برای رویارویی با آن ها آماده نیست دور باشد. 

پشتکار ویژگی والدین ایده آل

هیچ چیز نمی تواند شما را برای پدر و مادر بودن آماده کند. کودکان می توانند فشار بیاورند اما شما نمی توانید تسلیم شوید. فرزندشما آمده است که سال های زیادی درکنار شما بماند. او یک اسباب بازی نیست که وقتی خسته شدید او را به انتهای کمددیواری بیندازید! بنابراین لازمه یک والد ایده آل بودن پشتکار است.  

2-پذیرش فرزند ویژگی والدین ایده آل

یکی دیگر از گزینه هایی که می تواند شما را برای فرزندتان و جامعه تان یک والد ایده آل کند این است که سرشت فرزندتان را هرچه که هست بپذیرید. تا جایی که امکان دارد و برای بهزیستی خودش لازم است به او در مدیریت سرشتش کمک کنید اما کلیت و موجودیت او را حذف و انکار نکنید.

معلولیت های جسمی

بسیاری از فرزندان برخلاف انتظار والدین آن گونه که دلشان می خواهد نیستند. بعضی از آن ها از ابتدا با مشکلات جسمی و معلولیت های خاص به دنیا می آیند. کودکان استثنایی و مراقبت از آن ها،برای والدین خصوصا برای مادر خانه بسیار سخت است. معمولا والدین در چنین شرایطی یک دوره سوگواری را پشت سر می گذارند تا بتوانند خودشان را دوباره پیدا کنند و والد مسئولی باشند.
در هر صورت باید بپذیرید کودک شما ممکن است یک معلولیت جسمی مثل نداشتن یک دست یک پا، مشکل شنوایی مشکلات تکلم، سندرم داون یا سندروم های مختلف و.. داشته باشد یا این که یک کودک با سرشت روانی دشوار باشد که اصطلاحا به آن ها دیفیکالت چایلد گفته می شود. یعنی کودکان دشوار و سخت.

کودکان سخت

کودکان سخت کودکانی هستند که شما هرچقدر تلاش کنید برایشان از همان نوزادی مداوم در حال گریه کردن هستند. حتی از درآغوش کشیده شدن توسط والدینشان احساس راحتی نمی کنند. گویی که پوست روی تنشان نیست! آن ها به نور، صدا، طعم ها حساس هستند و در مقابل هر گونه تغییری به شدت مقاومت می کنند.
مدیریت چنین کودکانی در پروسه های رشد، مثل از شیرگرفتن، از پوشک گرفتن کودک، فرستادن به مهد کودک و مدرسه و دیگر مراحل زندگی شان سخت است و احساس ناکافی بودن به والدین می دهد احساس خستگی و این که آن ها والدین خوبی نیستند. اما بهتر است خیلی زود سرشت کودک خود را تشخیص دهید و با آن سازگار شوید.
از طرفی سعی کنید به آهستگی با رعایت نکاتی فرزند خود را تا حدی از سرشت خود دور کنید اما فقط تا حدی. چرا که  نمی توان و نباید موجودیت فرزند خود را هدف بگیرید. ممکن است فرزند شما بیش فعال باشد یا هر اختلال دیگری، شما باید صبرکافی در این باره داشته باشید تا بتوانید او را تحت درمان گرفته و با تمرین ها و ممارست بسیار توانمندی هایش را رشد داده و در کاستی های او حمایت و رشدش دهید.

مقایسه فرزندان

بدترین کاری که شما در این شرایط می توانید انجام دهید مقایسه فرزندتان با دیگر فرزندان است چرا که به آن ها حس دوست داشتنی نبودن می دهید و او را درگیر تله هایی خواهید کرد که تا بزرگسالی با آن ها دست به گریبان است. در بهترین حالت هم فرزند شما یک کودک آسان است اما همه می دانند که والدبودن به هرحال کار سختی است. اما شما که تصمیم گرفته و این مقاله را می خوانید حتما والد مسئولی بوده و دوست دارید فرجام خوبی برای فرزندتان رقم بزنید. 

3-والدین ایده آل و بازی با فرزندان

از بهترین کارهایی که می توانید برای بهبود روابطتان با فرزندتان و رشد فکری و توانمندی های جسمی او انجام دهید، بازی کردن است. کودکان در هر سنی در حال رشد توانمندی های خاص جسمی شان هستند. مثلا در سنین شش ماهگی تا سه سالگی بهترین سن برای رنگ بازی با آن ها است.
ارتباط با دنیای رنگ ها، لمس رنگ ها، مالیدن رنگ ها به این سمت و آن سمت، باعث می شود آن ها نه تنها در مواردی مثل تشخیص رنگ، لامسه و مهارت های حرکتی درشت و ظریف قوی شوند بلکه باعث می شود شما را به عنوان هم بازی خود گرفته و بهترین تجارب یادگیری و لذتشان را با شما داشته باشند.

تاثیر بازی والدین با کودک

آمارها اثبات این مدعی است که والدینی که با کودکان خود وقت گذاشته، با آن ها بازی می کنند و آن ها را به گردش هایی نظیر پارک و فضای سبز می برندو با آن ها پیوسته صحبت می کنند، کودک سالم تر، آرام تری داشته و در دوران نوجوانی کمتر دچار چالش با فرزندشان می شوند چرا که فرزند به والدینش احساس خوبی داشته و با آن ها ارتباط قشنگی دارد.
اگر تا به این لحظه این کار را نمی کردید و احساس می کنید برایتان کارسختی است و اصلا نمی دانید از کجا شروع کنید، کافی است از روزی ده دقیقه و با حداقل امکانات بازی را شروع کنید. بچه ها خودشان سناریونویسان قهاری هستند و شما را خیلی زود در بازی خود حل می کنند. بازی راه خوبی برای تخلیه انرژی کودکان است.

4-آزادی بیان و والدین ایده آل

این یک مورد شاید از همه ی موارد برای هر والدی سخت باشد. آن لحظه ای که شما می دانید کاری درست نیست اما فرزندتان روی حرف خود ایستاده و هرکس شما و او را در یک قاب نگاه کند به نظر می رسد میان شما جنگی صورت گرفته است. پذیرش این موضوع که کودکان امروزه به هر نحو می خواهند حق خود را از دنیا بگیرند برای والدینی که در دوران کودکی شان کوچکترین حق ابراز نظری نداشته اند بسیار سخت است و حسی شبیه شوک به آن ها دست می دهد.
اما هر چه زودتر این را بپذیرید که دوران کودکی ما دورانی بود که چه درست و چه غلط گذشته و درگذشته است، باعث می شود امروزتان را با این افکار هدر ندهید.
حقیقت این است که به هر دلیلی نظیر تکامل نسل بشر، پیشرفت جوامع و تکنولوژی و ارتباطات یا هرچیز دیگر، کودکان امروزه هیچ شباهتی به کودکی ما و شما ندارند. هرچه سریعتر این را بپذیرید کمتر خودتان را در موقعیت های ترسناکی قرار می دهید که مجبور می شوید از حرفتان پاپس بکشید و یک قدم به عقب برگردید چرا که فرزندان امروزه حق و حقوق خود را خوب می دانند. این عقب گرد شما را یک والد ضعیف جلوه می دهد. توصیه می شود جنگی را شروع نکنید که می دانید بازنده ی آن خواهید بود!

پذیرش احساسات و همدلی با فرزندان

احساسات فرزندتان را بپذیرید. برای والدین گاهی سخت است که در شرایطی به فرزند خود به اصطلاح عامیانه  « رو » بدهند! چرا که او دیگر دست از فغان برنمی دارد. اما مطالعات و تحقیقات و یافته های روان شناسی کودک خلاف این را اثبات کرده است. فرزند شما گاهی فقط نیاز به اندکی همدلی دارد.
زمانی که به او اجازه بیرون رفتن در شرایط خاصی را نداده اید، کافی است به او بگویید: « می دونم که دوست داشتی به مهمونی دوستت بری، اما متاسفانه مهمونی اونا آخرشب بود و این قانون ساعت 9 خونه ی ما رو برهم می زنه »
یا اگر فرزند کوچک شما به جای وعده ی ناهار خود اصرار می ورزد یک کلوچه به او بدهید و شما این کار را نکرده و در نظر او بدترین مادر یا پدر دنیا شده اید، احساس خود را کنترل کنید. روی زانوهایتان نشسته هم قد او شوید، به چشمانش نگاه کنید و به او بگویید: « چقدر سخته که دلت کلوچه می خواد و نمیشه که اونو داشته باشی، می دونم دلت کلوچه می خواد اما اول ناهار! » صحبت هایتان کوتاه باشد سخنرانی نکنید حوصله کودک را سرنبرید، احساساتش را تصدیق کنید اما در آخر حرف آخر را شما بزنید. 

5-والدین ایده آل و امتیاز دهی به فرزندان

گاهی اجازه دهید فرزندتان هم امتیاز بگیرد! درمواقعی که اتفاق خاصی نمی افتد، زمین به آسمان نمی رسد، و طبق فرهنگ و قوانین خانوادگی تان یک سری مسائل خلاف محسوب می شود اجازه گاهی هنجار شکنی را به فرزندانتان بدهید. نه این که به او بگویید یک هفته قانون خواب تعطیل!! اصلا و ابدا. بلکه به او بگویید « امشب تولد بابا است، دوست دارم وقتی او می آید تو هم بیدار باشی تا هردو باهم او را غافلگیر کنیم. »
این امتیازهای اندک، فرزندتان را بدعادت نمی کند. البته که ممکن است شب بعد بگوید مامان امشب هم می شود بیدار بمانم؟ و شما باید بگویید نه اصلا. اما به این شکل هم نیست که همه چیز به یک باره از دست شما خارج شود. نترسید سکان هنوز در دستان شما است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه مشورت با متخصصان روانشناسی کودک می تواند راهگشا باشد. 

والدین ایده آل | الگوی رفتاری مناسب

الگوی مناسب عملی باشید که از فرزندانتان می خواهید. اگر دوست ندارید در خانه ی تان پشت سر دوستش بدگویی کند بهتر است خودتان نیز وقتی از خانه خواهرتان یا خواهر همسرتان می آئید شروع به گله گذاری آن هم با لحن و خطاب منفی نکنید.
شاید شما به دلیل عصبانیت حواستان نباشد یا تصور کنید سر کودکتان روی دفترش و در حال نقاشی کردن باشد اما شش دانگ حواس او و گوش هایش روی موضوعی متمرکز است که توانسته خشم شما را برانگیخته کند. دقت کنید چه چیزهایی را به قوانین تبدیل می کنید مهم نیست آن ها چه باشند چرا که از هر خانه به خانه ی دیگر قوانین عوض می شود اما اگر آن ها در خانه ی شما قوانین است خودتان نیز آن را رعایت کنید. 
والدین ایده آل بودن، تجربه ای به وسعت یک عمر لازم دارد. علاوه بر تجربه، دانش های روانشناسی نیز در این مورد اهمیت ویژه ای دارند. مشورت با متخصصان روانشناس می تواند راه های خوبی پیش روی شما قرار دهد.
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.