مشاوره ازدواج چه تاثیری در انتخاب درست دارد

کلینیک انواع خدمات مشاوره خانواده، مشاره ازدواج، زوج درمانی، زناشویی، کودک و نوجوان، فرزندپروری

مشاوره ازدواج چه تاثیری در انتخاب درست دارد

۱۱۱ بازديد
مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند که بتوانند با شناخت بهتری از یکدیگر وارد زندگی مشترک شده و بتوانند با تفاهم بیشتری زندگی خود را آغاز نمایند. خیلی از افراد می پرسند که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و کلاس های مشاوره قبل از ازدواج دقیقا به چه هدفی برگزار می شوند که در این مقاله در این مورد می خواهیم بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید. 

نقش مشاور چیست؟

بی‌شک پیچیدگی‌های زندگی نوین موجب شده که سطح سلامت روان در جامعه امروز کاهش پیدا کند و نیاز به مشاور برای ارتقای سلامت روان امری اجتناب‌ناپذیر شود. زوجین با شرکت در جلسات مشاوره‌ای و پیمودن گام به گام مراحل به صورت انفرادی و زوجی قبل از ازدواج می‌توانند به شناخت خصوصیات بنیادین شخصیت‌های خود و یکدیگر دست یابند. 
مشاور در زمان مراجعه قبل از ازدواج هرگز به طرفین نمی‌گوید که این کار را بکنید یا نکنید، بلکه تنها وظیفه آگاه کردن و اطلاع‌رسانی درباره ویژگی‌های شخصیتی دختر و پسر را دارد و اینکه به آن‌ها بگوید نتیجه این ازدواج چه خواهد بود تا افراد خودشان دست به انتخاب بزنند.

رجوع به دوستان به جای مشاور!

این روز‌ها کارشناسان بسیار توصیه می‌کنند که زوج‌های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک حتماً با مشاور معتمد و متخصص مشورت کنند، اما متأسفانه در کشور ما زوج‌ها اطلاع دقیق و درستی در این باره ندارند و گاهی با این تصور که، چون ما به حد مطلوبی از استقلال مالی و خانوادگی رسیده‌ایم، می‌توانیم بدون مشورت با افراد دیگر بهترین انتخاب را داشته باشیم به مشاور مراجعه نمی‌کنند یا برخی افراد به غلط به جای مشورت با یک فرد متخصص این حوزه با دوستانشان مشورت کرده و با ملاک قرار دادن برخی ایده‌آل‌های کلیشه‌ای همسر آینده خود را انتخاب می‌کنند.

اگرچه بعضی از این ملاک‌ها، ملاک‌های عرفی جامعه ما هستند، اما باید این نکته را هم در نظر داشت که تنها به شکل کلی به آن‌ها توجه می‌شود نه جزئی چراکه اگر جزئی‌تر مورد بررسی قرار بگیرد، زوجین می‌توانند آگاهی دقیق‌تری از شخصیت طرف مقابل خود داشته باشند.

تشخیص، سنجش و ارزیابی

مهم‌ترین اصل ارجاع دخترخانم‌ها و آقاپسر‌ها به مشاور خانواده یا روان‌درمانگر جهت مشاوره پیش از ازدواج مرحله تشخیص، سنجش و ارزیابی است که با مصاحبه بالینی، تشخیصی و انگیزشی است و بدین صورت که ابتدا با توجه به زبان بدن و با برقراری ارتباط چشمی مشاور با مراجعه‌کننده صورت می‌گیرد. 
مشاور چرایی ازدواج کردنشان را از دختر و پسر می‌پرسد تا از انگیزه آن‌ها درباره ازدواج آگاهی پیدا کند. همه انگیزه‌ها غیر از شخصیت برای ازدواج غلط است. اگر انگیزه دختر و پسر چهره، آناتومی بدن، احساسات و زیبایی باشد، از نظر علم روانشناسی نادرست است چراکه دوام مدت عشق و این انگیزه‌ها تنها دو سال است و با گذشت زمان از جذابیت آن کاسته شده یا از بین می‌رود.

انتخاب عاقلانه، زندگی عاشقانه

جمله‌ای که می‌گویند عاقلانه انتخاب کن و عاشقانه زندگی به این معنی است که در انتخاب همسر آینده عقلانیت باید مقدم بر احساسات باشد چراکه ما امروزه در روابط و زندگی‌های زناشویی شاهد این موضوعات هستیم که دختر و پسر یا هر دو تنها به دلیل پول، امکانات زیاد طرفین یا مدرک تحصیلی با یکدیگر ازدواج کرده‌اند. 
اسباب آسایش خوب مثل خانه خوب، درآمد بالا یا زندگی لاکچری را فراهم می‌کند، اما لزوماً آرامش را به همراه نمی‌آورد، حتی مدرک تحصیلی تا زمانی که درک همراه نداشته باشد فایده‌ای در زندگی مشترک ندارد. پس هیچ یک از این موارد انگیزه صحیح برای انتخاب همسر نیستند، چون تنها شخصیت یا همان بررسی فرآیند‌های فکری، ذهنی و رفتاری در تعامل با محیط مهم‌ترین و صحیح‌ترین انگیزه در انتخاب شریک زندگی آینده باید باشد


اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

 

مشاوره پیش از ازدواج همانطور که گفتیم به زوجین کمک خواهد نمود که بتوانند شناخت بهتری از یکدیگر پیدا کنند .متاسفانه امروزه می توانیم شاهد طلاق های بسیار باشیم که به دلیل عدم تفاهم زوجین با یکدیگر شکل می گیرد. دلیل عمده ازدواج هایی که به طلاق منتهی می شوند، این است که افراد تنها شور و اشتیاق عشق اولیه خود را در نظر می گیرند و مابقی موارد را پشت گوش خواهند انداخت که همین مسئله در آینده گریبانگیر آنها خواهد شد.

اگر می خواهید بدانید که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و چگونه برگزار می شود، باید به شما بگویم که به این مسئله زیاد توجه نکنید و توجه خود را بر روی مسائل مهم تری مانند اهمیت کلاس های مشاوره قبل از ازدواج بگذارید. حتی گاها مشاوره قبل از ازدواج رایگان از سوی برخی مشاورین انجام می گیرد که زوجین با شناخت بیشتر و بهتری بتوانند زندگی مشترک خود را آغاز نمایند. پس از اهمیت این کلاس ها غافل نشوید و هر طور که شده قبل از ازدواج به همراه همسر خود در این کلاسها شرکت کنید.

اگر در این کلاس ها شرکت کنید، خواهید فهمید که اگر در آینده بچه دار شوید، آیا بچه ای که حاصل شما و همسرتان است به دلیل عوامل ژنتیکی سالم خواهید بود یا خیر و همچنین در این کلاس ها پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج هم به شما ارائه می گردد که با تکمیل این پرسشنامه ها، به مشاور کمک بیشتری می کنید که شناخت بهتری از شما پیدا کند و در نهایت با توجه به شخصیت شما و همسرتان بگوید که آیا مناسب یکدیگر هستید یا خیر.

 

 

قطعا اگر در مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید، قبل از اینکه هر منفعتی برای شما به وجود بیاید، حداقل از بروز اتفاقات منفی و ناخواسته در آینده جلوگیری خواهید کرد که همین اتفاقات چه بسیار زندگی هایی را نابود نکرده و چه بسیار افرادی را به مرز خودکشی نرسانده اند!

 

شرکت در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج

 

با شرکت در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک، شما و همسرتان می توانید شناخت بهتری از یکدیگر پیدا کنید. حتما برای شما هم پیش آمده که قبل از اینکه بخواهید ازدواج کنید، میبینید که شخصی قصد ازدواج دارد و به هیچ مسئله ای توجه نمی کند و تنها قصدش این است که با شخص مورد نظر زندگی مشترک خود را آغاز نماید. اتفاق جالب اینجاست که بعد از گذشت چند ماه همین افرادی که با علاقه و اشتیاق به سمت محضر ازدواج برای عقد رسمی می رفتند، اکنون به قدری از یکدیگر تنفر دارند که حتی مراحل طلاق را هم بدون یکدیگر طی خواهند کرد.

این مسئله  وقتی نمود پیدا می کند که شما تنها ذوق و اشتیاق خود را مد نظر قرار دهید و از منطق در این راه استفاده نکنید. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر عشق و اشتیاقی که برای تشکیل رابطه دارید، از منطق هم استفاده کنید تا مبادا زندگی مشترکتان به سمت نابودی کشیده شود.

 

 

 

کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

 

خیلی ها این سوال را ممکن است داشته باشند که دقیقا محتوای مشاوره پیش از ازدواج چیست و در این کلاس ها دقیقا چه چیزی قرار است عنوان شود که در زیر ما بخش های مختلف کلاس های مشاوره قبل از ازدواج را برایتان بررسی خواهیم کرد.

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج یکی از بخش های همین مشاوره ها و گفتگوهایی است که با زوجین صورت می گیرد. معمولا زوجین خود می توانند برای این مشاوره وقت بگیرند و در مورد آن با مشاور مربوطه به بحث و گفتگو بپردازند. مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که در مورد سلامت کودکی که قرار است از طریق شما و همسرتان به دنیا بیاید اطمینان پیدا کنید.

در واقع یکی از مهمترین هدف های تشکیل رابطه و زندگی مشترک زوجین این است که آنها دارای فرزند شوند و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به آنها کمک می کند که اگر احیاناً قرار باشد فرزند آنها با مشکلی خاص متولد شود، از آن اطلاع یابند و جلوی آن را بگیرند.

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج برای کسانی که ازدواج فامیلی دارند از اهمیت زیادی برخوردار است! چرا که در ازدواج های فامیلی اغلب این اتفاق می افتد که به واسطه ی همین مشاوره ها، می توان متوجه آن شد و از آن جلوگیری کرد. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما به کلاس های مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بروید! حتی اگر قصد رفتن به کلاس های دیگر را ندارید، این کلاس به نوعی الزامی است و تنها آینده خودتان مورد بحث نیست؛ بلکه پای آینده فرزندتان هم در میان است.

 

 

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

روانشناس و مشاور با ارائه پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج شناخت بهتری از شما و همسرتان می یابد و می تواند تشخیص بهتری در این زمینه دهد که آیا شما تفاهم لازم با همسرتان را دارید یا خیر. در واقع هدف از پرسشنامه مشاوره پیش از ازدواج پیدا نمودن ویژگی های شخصیتی است که شما چه خودآگاه و چه ناخودآگاه قصد پنهان کردنشان را دارید که مشاور با بررسی این پرسشنامه از آن ویژگی شخصیتی مطلع می شود و به شما در این زمینه کمک می کند.

عده ای فکر می کنند که پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج اهمیت چندانی ندارد و حتی سوالات موجود در آن را نخوانده علامت زده و از آن میگذرند که این بسیار اشتباه است و اگر قصد دارید که با انجام چنین کاری مشاوره قبل از ازدواج را بگذرانید، پیشنهاد می کنیم که اصلا وارد این کلاس ها و مشاوره ها نشوید و وقت خود و روانشناس تان را نگیرید.

مشاوره پیش از ازدواج در مورد مسائل جنسی

مسائل جنسی بخش عظیمی از ازدواج را شکل می دهد. زوجین باید به رضایت نسبتاً کاملی در مورد مسائل جنسی نسبت به یکدیگر برسند که بتوانند وارد رابطه شوند در غیر اینصورت ممکن است خیلی زود رابطه آنها با اختلال روبرو شود. کلاس های مشاوره پیش از ازدواج در رابطه با مسائل جنسی موشکافی هایی را برایتان انجام خواهد داد و به این واسطه متوجه می شوید که آیا شما از نظر جنسی با همسرتان تفاهم دارید یا خیر.

 

 

مثال ساده ای که بخواهیم در این زمینه بزنیم این است که ممکن است یکی از زوجین علاقه ی چندانی به مسائل جنسی نداشته باشد و نگاهی خیلی گذرا به آن بکند که در نقطه مقابل، همسرش کاملا این مسئله را جدی می داند و از همسرش توقع داشته که در بازه های زمانی کوتاه مدت اقدام به رابطه جنسی با یکدیگر نمایند که همین مسئله عدم تفاهم آنها را نشان می دهد و مشاوره پیش از ازدواج به آنها کمک خواهد کرد که در این رابطه به شناخت کامل تری از هم برسند و در صورت داشتن تفاوت هایی اندک، با هم، با برنامه ریزی و نظم دادن به امور، آنها را مدیریت کنند.

بررسی علت های خیانت در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج

اگر هنوز سوالتان این است که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و چطور برگزار می شود، باید به شما بگوییم که در این کلاس ها در مورد علل خیانت زوجین به یکدیگر بحث می شود. مسئله ای که چندان غریبه هم نیست و ما در زندگی روزمره افراد زیادی را میتوانیم مشاهده کنیم که به این مسئله گرفتار هستند.

دلیل خیانت ها عدم ارضای برخی نیاز های زوجین از سوی یکدیگر است که در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج این مسائل مورد بررسی قرار می گیرند و زوجین در رابطه با داشتن یک زندگی مشترک عاشقانه و جدا از هرگونه خیانت، هدایت و راهنمایی خواهند شد.

علل خیانت زیاد هستند و گاهی حتی ممکن است مبنی بر اینکه یکی اززوجین حسادت طرف مقابل را برانگیزد اقدام به انجام این کار نماید که در این کلاس ها با بررسی ابعاد شخصیتی هر فرد، سعی می شود درست ترین مشاوره به آنها صورت بپذیرد تا مبادا به این معضل و مشکل در زندگیشان برخورد کنند.

 

 

مشاوره پیش از ازدواج در رابطه با روابط عاطفی

یکی از مسائلی که در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج در مورد آن بحث می شود، روابط عاطفی زوجین با یکدیگر است. در این زمینه ابعاد مختلف شخصیت زوجین مورد بررسی قرار می گیرد که آنها در مورد برقراری روابط عاطفی تا چه اندازه می توانند قدرتمند عمل کنند و شریک زندگیشان را از این نیاز برطرف کنند.

انسان موجودی عاطفی است و در زندگی نیاز دارد که این حسش برطرف شود؛ در غیر اینصورت ممکن است ضررهای غیر قابل جبرانی هم برای خودش و هم برای همسرش به وجود بیاید. در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج، بحث روابط عاطفی پیش کشیده خواهد شد و با زوجین در مورد ایده آل ها و شرایط شان صحبت می شود.

این مسئله در مورد خانم ها خیلی نمود پیدا می کند که نیازهای عاطفی شان از سوی همسرشان به صورت کامل برطرف نمی شود و حتی از گفتن این موضوع به همسرشان خجالت می کشند که در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج، مشاور این موضوع را مد نظر قرار می دهد و با همسر وی به گفتگو خواهد پرداخت تا به تامین این نیاز همسرش هم توجه کند.

مشاوره پیش از ازدواج و روابط اجتماعی

در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج رایگان هم در مورد روابط اجتماعی بحث و گفتگو می شود و در این زمینه، مشاور راهنمایی هایی را به افراد خواهد کرد. به عنوان مثال شخصی با تیپ شخصیتی درونگرا و کم حرف قصد ازدواج با شخصی با تیپ شخصیتی برونگرا و خواهان تشکیل روابط اجتماعی بسیار دارد که در این بین مشاور به آنها کمک می کند که چگونه با این ویژگی های شخصیتی یکدیگر کنار بیایند و در جامعه و اجتماع در کنار هم حضور پیدا کنند.

 

 

خیلی از افراد ممکن است بعد از ازدواج از روابط اجتماعی همسرشان شکایت کنند و به عنوان مثال از همسر خود شاکی باشند که در جمع های خانوادگی و دوستانه هم خیلی کم حرف است و یا کاملا بر عکس این اتفاق خیلی زود با همه صمیمی می شود که در این کلاس ها، این مسائل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در مورد همه ی این مسائل در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج صحبت خواهد شد. اما کلاس هایی هم وجود دارند با عنوان کلاس های مشاوره قبل از ازدواج به صورت رایگان؛ که در ادامه می خواهیم کمی بیشتر در مورد آن با شما صحبت کنیم.

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج رایگان

شرکت در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج رایگان می تواند به شما کمک کند که نه تنها در این راه هزینه ای نکنید، بلکه موجبات پیشرفت و ترقی خود در روابط زناشویی را هم به وجود آورید. در این کلاس ها که به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه از سوی مراجعه کنندگان برگزار می شوند، هدف این است که زوجین بتوانند با تفاهم بیشتری زندگی مشترکشان را آغاز نمایند.

به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در کلاسهای مشاوره قبل از ازدواج رایگان هم شرکت کنید و از راهنمایی ها و مشاوره های روانشناس و مشاور آنجا هم بهره ببرید.

اکنون این سوال ذهنی که برای خیلی ها پیش آمده بود که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و چطور برگزار می شود، برطرف شده. این کلاس ها هدفشان این است که شما را در زمینه ایجاد زندگی مشترک بهتر راهنمایی کنند و شما را از گرفتن تصمیم های احساسی که نهایتاً بعد از شش ماه متوجه تصمیم اشتباه خود خواهید شد، بازدارند و تا آنجا که می توانند به شما کمک کنند که به صورت منطقی تصمیم بگیرید تا مبادا زندگی تان را به بیراهه بکشید.

 

 

اگر در مقابل این سوال که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و چه مباحثی در آن مورد بحث قرار می گیرد، جبهه می گیرد و با جدیت می گویید که هیچ چیزی در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج گفته نمیشود و فقط وقت تان گرفته خواهد شد، به شما پیشنهاد می کنیم که سری به دادگاه های خانواده بزنید و در مورد طلاق زوجین از یکدیگر به تحقیق بپردازید تا متوجه شوید که بر اساس چه مسائل پوچ و بیهوده ای یک زندگی مشترک از بین رفته و زوجین قصد جدایی از یکدیگر را دارند که اگر به همین کلاس ها می رفتند، خیلی زودتر متوجه عدم تفاهم با یکدیگر می شدند و وارد زندگی مشترک نمی شدند.

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.